Bilgi Port - Türkiye'nin Bilgi ve Eğlence Portu

Kamp Rehberi, Kamp Ekipmanları ve Kampçı Hataları 2019

Uranosky

Üye
Üye
İnsanlar kamp yapmayı düşündüklerinde çadırlar, kamp ateşi ve uzun yürüyüşler akla geliyor. Ancak kamp sadece bir yer seçmek ve bir çadır kurmaktan çok daha fazlası. Nereye gideceğinizi, ne gibi kamp malzemeleri alacağınızı ve oraya gittiğinizde kamp gezinizi nasıl daha keyifli hale getireceksiniz ?

Çoğumuz artık teknolojinin köpeği olduk. Telefon, Bilgisayar, Oyunlar artık günlük hayatta en çok zaman harcadığımız şeyler. İşte kamp bu yüzden teknoloji detoksu olarak görülebilir. Kamp yaparken biraz rahatınızdan ödün vermeniz gerekse de doğa ile iç içe olduğunuz için birikmiş stresinizi boşaltabilirsiniz.

Belki bu kişisel bir şeydir ama normalde fazla iş yapmayı sevmem ( ev işi gibi düşünün temizlik, yemek falan ) ama kamp yapmaya gittiğimizde iş yapmak için bir heves geliyor. Odun toplamaca, ateş yakmaca, çadır kurulumu, beni en çok rahatlatansa bol limonlu çoban salata. Yani demek istediğim boş durmayıp bir şeyler yapmak, üretmek keyif veriyor.

Yağmurlu Günler için Kamp Malzemeleri
Tabi ki ilk olarak su geçirmeyen bir çadır olması gerekiyor. Eğer yağmurda yürüyüş yapacaksanız çabuk kuruyan bir yağmurluk tercih edebilirsiniz. Eşyalarınızı koyacağınız sırt çantasının da yağmur geçirmez özelliğinin olması lazım çünkü kuru kıyafetlere ve zarar görebilecek teknolojik aletlerin bozulmasını istemeyiz. Ayakkabı seçimi de önemlidir. Heralde en kolay hasta edebilecek nokta ıslak bir ayakkabıyla yürümek olacaktır.

Yağmur geçirmez özellikli bu kamp malzemeleri kaliteli ve harbiden su geçirmediğinden emin olun. Islak kıyafetler keyfinizi kaçırabilir. Telefon, powerbank gibi aletleriniz bozulabilir. He ben ıslanmayı seviyorum deseniz bile bir zaman sonra kuru kıyafetler arıyor olacaksınız.

Kamp Etkinlikleri
Kamp yaparken yapılacak çok eğlenceli ve rahatlatıcı aktivite vardir. Çoğunlukla aile ile geçirilen zaman, keşif, fiziksel aktiviteler, rahatlama, yemek pişirme ve oyunlar başlıklarıyla listeleyebiliriz. İşte en iyilerinden oluşan listemiz.

Yağmurlu Günde Kamp Etkinlikleri
Her zaman yağmur yağsa bile, yine de bir kamp gezisinde eğlenebilirsiniz. Hiç şimşek olmadığı sürece, yağmurda yürümek keyifli olabilir. Sadece kaygan yamaçlarla karşılaşmanız durumunda bir sopa ile destek almayı unutmayın.

Yağmur yağsa da keyifli zaman geçirebilirsiniz. Daha önce bahsettiğim yağmur geçirmeyen ekipmanlarla yürüyüş yapabilir, çadırınızda doğanın harika müzikali ile kitap okuyabilir aynı zamanda sıcak içeceklerinizi yudumlayabilirsiniz. Ya da sadece uzanıp doğanın o rahatlatan sesini dinleyebilirsiniz. Yağmur bitince o muhteşem tamamen doğal toprak kokusuyla ciğerlerinizi temizleyebilirsiniz.

Aile Etkinlikleri
Ailecek kamp yapan aileler, evde olduklarından daha çok birbirleriyle zaman geçirirler. Genelde bizim halkımız günübirlik piknik ile bunu yapıyor. Kampta ise birçok seçim için birlikte karar verip, çadır kurmak, yemek yapma, temizlik gibi aktivitelerle birlikte çalışma imkanı buluyorlar. Bu hem çoçuklar hemde ebeveynler için çok güzel bir eğitim öğretim olanağıdır.

Keşif
Kaç kez kampa giderseniz gidin, dikkat etmeniz ve tecrübe etmeniz gereken yeni şeyler mutlaka vardır. Yürüyüş, keşif yapmak için bir fırsattır ve hatta bir ağaca tırmanmak beklenmedik zevkler doğurabilir. Birkaç çift dürbün getirmek, herhangi bir yürüyüşü kuş gözlem gezisine dönüştürebilir. Dürbünler, kaçırılmış olabilecek olayları yakından görmek için de iyidir.

Fiziksel Aktiviteler
Kamp faaliyetleri gittiğiniz kamp alanına göre değişiklikler gösterecektir. En basit olarak çadır kurmak, kamp ateşi yakmak, yemek pişirme aşamaları bile yorucu ve öğrenme açısından faydalıdır. Gidilen yerde ki imkanlara göre yüzme, trekking, rafting, balık tutma gibi aktivitelerle etkinliklerinizi çeşitlendirebilirsiniz. Yanınızda götürebileceğiniz küçük kart oyunları veya en basitinden bir voleybol topu ile eğlencenizi artırabilirsiniz.

Rahatlama
Bir başka yazıda da belirttiğim gibi gideceğiniz yer de vahşi hayvan olup olmadığı bilgisini edinmeniz gerekiyor. Stres atmak için gidilen bir etkinlikte kötü sonuçlarla karşılaşmayı kimse istemez. Eğer böyle bir sorun yoksa arkadaşlarınız, ailenizle birlikte ormanın derinliklerine dalıp keşif yapabilirsiniz. Ağaç ve ormandaki yaşan börtü böceğin sesi, doğanın şehir hayatından uzak olan muhteşem saf kokusu ile ruhunuzu ve bedeninizi rahatlabilirsiniz. Eğer bir de dere bulursanız su yüzeyinde yürümenin verdiği haz sizi tüm sıkıntılarınızdan arındıracaktır.

Eğlence ve Oyunlar
Kamp gezisinde oynamak için eğlenceli olan pek çok oyun var. Bir yada iki kart destesiyle bir çok oyun oynamak mümkün. Küçük bir tavla götürerek yemeğin pişmesini beklerken rekabet ettiğiniz bir arkadaşınızla yemek bekleme zamanın eğlenceli bir hale dönüştürebilirsiniz.

Günün sonunda aile, arkadaş, sevgili kim ile giderseniz gidin akşam kamp ateşi etrafında toplanacaksınız. Ateş hem sıcak bir ortam hem de samimi bir hava katacak. Kamp ateşinin başında şarkılar söyleyebilir, koyu ve derin muhabbetlere girebilir, gelecek ile ilgili planlarınıza daha ufuk açıcı bir kafayla bakabilirsiniz. Başlık eğlence ve oyundu ama kamp ateşi diyince konu buralara geldi.

Ateşte Yemek Pişirme
Artık bizim için otomatikleşen soğan aldın mı ? Nerde bu soğan ile başlayan aktivite. İlk önce soğanla güzelce bir ızgara temizliği yapılır. Ateş yakılır közlenmesi beklenir ve köfte, et, tavuk ne varsa pişirilmeye başlanır. Ben bu işleri nedense çok seviyorum. Et pişerken yağının ateşe düştüğü zaman çıkan cosszz sesinden olabilir. Ama şunu söylemeliyim checklistte en çok unutulan kamp ekipmanları yemek ekipmanları olabilir. Çatal, bıçak, tuz, sigara içen yoksa çakmak. Demek istediğim kamp malzemeleri listenizi hazırlayın ve kamp alanına gidince ” ben sana demiştim neden almadın ? ” sorularından kurtulun.

Hazır ürün harici kamp yerinde yakalanan balığı yemenin tadı da bir başkadır. Temizlemesi uğraştırsa da en sonda tamamen doğadan kendi emeklerinle alınan gıda tatmin edici seviyelere ulaşıyor.

En Çok Yapılan Kampçı Hataları I Unutulan Kamp Malzemeleri

Hayvanları yiyecek ve çöplere çekmek;
- Yiyeceklerinizi hava geçirmek kaplarda saklayın
- Çöplerinizi iyice bağlayıp varsa çöp kutusuna yoksa kamp alanınızdan uzak bir ağaca asın. ( Evinize dönerken almak koşuluyla )

Yanınızda yedek batarya taşımamak;
- El feneri, radyo, powerbank ve tüm elektronik aletlerin bataryalarını yenileriyle değiştirin.
- Yedek piller, bataryalar getirin ve bunları su geçirmez kaplarda saklayın.

Tehlikeler için hazırlıksız olmak;
- İlk yardım çantasını unutmayın
- Tehlikeli alanları gitmeden internetten araştırın.

Yeterli yemek almamak;
- Kişi sayısına göre kaç gün kalınacaksa ona uygun öğün ve yeterli miktarda yiyecek almayı unutmayın.
- Aldığınız gıdaların günlük protein ve enerji ihtiyacınızı karşılayacağından emin olun.

Yetersiz kıyafet;
- Tamamen korunabileceğiniz yağmur, su geçirmez bir panço almayı unutmayın ( Tabi ki yağmurlu havalar için )
- Ekstra çorap ve havlu alın

Yağmurlu ve olumsuz havalar için B planı yapmamak;
- Çadırınızın yağmur önleyici materyellerini unutmayın.
- Ana öğün yemekleri için pişirilmesi gerekmeyen konserve gibi gıdaları almayı unutmayın.

Arkadaşlarınızla çadır içinde oynayabileceğiniz veya kendi başınıza zaman geçirebileceğiniz kitap gibi materyelleri yanınıza alın.
Kampa giderken hatırlanması gereken birçok şey var ve bunlar kampçıların yaptığı en yaygın hatalardan birkaçı. Bir sonraki kamp geziniz için hazırlıklı olmanızı istiyoruz, bu yüzden ne yapılmaması gerektiğine dair birkaç örnek verdik. Bu örneklere dikkatlice bakmak bir sonraki kamp maceranızın tadını çıkarmanıza yardımcı olacaktır!