Bilgi Port - Türkiye'nin Bilgi ve Eğlence Portu

Nedim(Şair) İncelemem

Nedim 1680'de İstanbulda dünyaya gelmişdir. Fatih Sultan Mehmet devrinde yaşayan soylu bir aileden geldiği bilinmektedir.Nasıl bir eğitim aldığı bilinmemektedir.Bir şair olarak tanınma gayreti içindeki Nedim, Osmanlı Sadrazamı Ali Paşa'ya bir kaç kaside yazdı.Sadrazam Ali paşa ve Nevşehirli ibrahim paşa tarafından korunmuşdur.Şair gerek yaşamı gerekse şiiri ile estetik, sanat ve eğlence eğilimleri ile göze çarpan bu devrin önemli bir temsilcisi olarak kabul görmektedir.Şiirleri Sultan Üçüncü Ahmed tarafından beğenilmekteydi.Günümüzde Osmanlı Divan Edebiyatının en önemli şairlerinden biri olarak görülse de, bu algı ancak yakın zamanda oluşmuş fakat sağlığında iken Nedim o kadar büyük takdire hoş görülmemişdir.En başlıca Eseri Nedim Divandır.Şiirlerinde genellikle zevk eğlence ve içkiyi ön plana koymuşdur.Nedim bunlarıda daha çok gazelleriyle anlatmışdır.Rivayete göre isyankarlardan kaçarken evinin çatısından Aşşağıya düşüp öldüğü yönündedir.Nedimin mezarlığı üsküdar karaca ahmet mezarlığında bulunmaktadır.

nedim_sair_inceleme2.gif

nedim_sair_inceleme.jpg