Bilgi Port - Türkiye'nin Bilgi ve Eğlence Portu

Dünyanın İlk Aşk Mektubu

bot

Teknik Destek
Yönetici
Editör
Web sitesi
bilgiport.net
IMG_20220824_135710_239.jpg

Dünyanın ilk aşk mektubu...

Güveyi, kalbimin sevgilisi,
Senin güzelliğin fazladır, bal gibi tatlı
Beni büyüledin,
Karşında sevgiyle durayım,
Güveyi, seni seveyim,
Benim kıymetli sevgim baldan hoştur,
Bağışla bana sevgini,
Benim beyim ,
Benim beyim mutluluğum,
Enlil’in kalbini memnun eden Su-Sin’im,
Bağışla bana sevgini.

Kaynak: Elvan Arpacık, Kartonsan Yaşam Kültürü Dergisi

Dünyanın ilk aşk mektubu bir taşa yazılmış. Bu taş İstanbul Arkeoloji Müze’sinde korunuyor.
Üzerine çivi yazısıyla bir aşk mektubunun yazıldığı levha, 1889 -1900 yılları arasında Mezopotamya’nın Niffer Vadisi'nde Philadelphia Üniversitesi profesörlerinden Hilprecht’in yaptığı kazı sırasında ortaya çıktı. İçeriğinin ne olduğu anlaşılamayan bu levha, kazıdan çıkan öteki 70 bin levha ile birlikte bölgenin o zamanki sahibi Osmanlı hükümetine teslim edildi.

Bu levha, kazıdan 58 yıl sonra ünlü Sümeroloğumuz Muazzez İlmiye Çığ ve Hatice Kızılay tarafından çözüldüğünde uzmanlar hayretler içinde kaldı.

Bu taş levha, dünyanın ilk aşk mektubuydu. Üstelik bir kadın rahibe tarafından yazılmıştı. Sümerli Rahibe Enlil, Sümer Kralı Su-Sin’e âşık olmuş, bir tören sırasında kralın dikkatini çekmeyi başararak onunla evlenmiş. Evlendiği günün anısına eşine yazdığı şiir, sarayda gerçek sevginin ifadesi olarak kabul görmüş. Dönemin müzisyenlerince bestelenen bu şiir, daha sonra halk arasında ebedileşir. Aşkını taşlara kazıtan güzel rahibe Enlil mektubunda bu ifadeler yer almaktadır.

Geri