Bilgi Port - Türkiye'nin Bilgi ve Eğlence Portu

Bunları Yapmadan Liseden Mezun Olmayın

moderator

Teknik Destek
Moderatör
Editör
Web sitesi
bilgiport.net
Lise hayatı deli dolu geçmeyen ya da absürt bir olay yaşamadan bitirdim ben liseyi diyen kişilerin Avustralya’da yaşayan Sivas kangallarının sayısından daha az olduğunu biliyoruz. İşte yine de böyle demeyin diye size birkaç ipucu verelim.

1. En sevdiğin sözleri veya arkadaşlarının hatıralarını not alabileceğin bir günlük tut, sonsuza dek hatırlayacağını düşünüyor olabilirsin ama gerçekte o işler öyle olmuyor sen yine de bir not al. İleride okurken çok eğlenceli olacağı kesin.

Not Defteri

2. Kırdığın ya da kavga ettiğin bir kişi varsa sadece yanına git ve “Hey, sadece şunu söylemek istiyorum sen iyi bir insansın neden tartıştık ya da kavga ettik bilmiyorum ama bunun için kusura bakma” de. Onunla yeniden barışmayabilirsin ama en azından onun kendini daha iyi hissetmesini sağlayacak ve ileride daha da kötü bir şey yapmasına engel olacaksın. Senin için zor olmamalı...

Üzgün olmak

3. Arada sadece koridorlara, dersliklere ve insanlara bakmak için bir dakikanı ayır, çünkü ileride bu lise dönemi senin için dramatik bir hatıra olacak ve en azından bazı yönlerini iyice özümse. Sadece iyi ki yaşamışım demek için bile bunu yapabilirsin.

Okul Koridoru

4. Okulun yaptığı ilginç etkinliklere katılma eğilimi göster, bu bir konser de olabilir bir futbol maçında izleyici de olabilirsin tabi farklı liselerde daha heyecanlı eğlence günleri de yapıldığı aşikâr fakat bunları sakın ihmal etme.

Etkinlik planlama

5. Okulun son haftasında yakın arkadaşlarınızın sıralarına ya da dolaplarına küçük eğlenceli ve o arkadaşınızın sizin için ne anlam ifade ettiğine dair notlar koy ve son güne kadar da bunu kimin yaptığını söylememeye çalış. “Arkadaşlık seviyenizi arttırmak ya da küs olduğun bir arkadaşınla arayı düzeltmek için eğlenceli bir fırsat”

Okul sticker

6. İlişkilerinin hayatını etkilemesine izin verme, evet doğru duydun hiçbir erkek ya da kız arkadaşının (“ilişki anlamında belirtiyorum burada”) hayallerini ya da hedeflerinde seni geri plana düşürmesine izin verme. Ne yapmak istiyorsan sadece yapacağın işe odaklan tabi bunu yaparken kimseyi kırmamayı da unutma.

Hedefleri önemsemek

7. Arkadaş çevrenin dışındaki insanlarla da konuşmayı dene, onlarla biraz zaman geçir ve onları tanımaya çalış, yakın arkadaşlarınla ne kadar ortak duygulara sahip olabileceğini görünce şaşıracaksın. İnsanlar hakkında ön yargılı olmayı bırak çünkü bu sana hiçbir şey kazandırmaz.

arkadaş grupları

8. En sevdiğin öğretmenlerine teşekkür et! Öğretmenler çok takdir görmüyorlar ve oldukça fazla çalışıyorlar, onlara küçük bir teşekkür edersen bunun çok anlamlı olacağına söz veriyorum. Sadece sevdiğin öğretmenlerine değil o çok sıkıldığın ama yine de dinlemek zorunda olduğun matematik ve biyoloji öğretmenlerine aynı şekilde teşekkür etmeyi dene.

öğretmen

9. Sana kendini değersiz gibi hissettiren bir hocan varsa, ona git ve bunu başardığını söyle, evet yaptın de! Öğretmenler ne kadar eğitim ruhlu olsa da bazıları bu şekilde davranmıyor. Küçükken bir tarih hocam derslere çok katılmadığım için beni aşağılar ve senden bi adam olmaz derdi. Sınıf ortamında asla kalkıp ters bir cevap vermezdim fakat şimdiler de tekrar fırsatım olsa da bu hayatta neler başardığımı neleri göz ardı ettiğimi ve ne kadar olgun bir yapıda olduğumu ona söyleyip yüzündeki o ifadeyi görebilsem. Tabii bunu ben artık yapamam ama sen vaktin varken bu sözlerle başa çıkmayı öğren.

Değersiz insan

10. Kural dışı davranan öğretmenleri yazılı olarak müdüriyete bildir. Bu herkes için faydalı ve kaliteyi arttıracak bir süreç olacak. Biyoloji öğretmenimin zamanında cam kenarında sigara içtiğini ve rüzgardan sigara kokusunun içeri kadar gelip bizim kokladığımızı düşünürsek şimdiler de sigara içmemin en büyük bilinçaltı mesajının bu bile olabileceğini düşünüyorum. Sonuçta bir yerden aşina oldum bu aptal şeye.

Kalite kontrol

11. Uyu! Evet doğru duydun şeker, geceleri elinde telefon ile saatlerce uyumadığını biliyorum ama uyu, çünkü ileride mezun olduğunda bir mesleğin olduğunda yada bebek sahibi olduğunda yapacak bir şey kalmadığında o uykusuz geçirdiğin Pazar günlerini hayal edebilirsin.

Pazar uykusu, uyuyan kız

12. Ferris Bueller tarzı bir gün geçirmeyi dene, Kimsenin ya da bu hayatın bir parçası olmadığını yapmak zorunda olmadığın sorumluluklar olduğu düşün ve arkadaşlarını da alıp dışarıda daha önce yapmadığın saçma ve eğlenceli olay örgülerini doğuracak o anıları ve hatıraları oluşturmaya başla. Yıl sonu yakın arkadaşlarınla konuşabileceğin ve senin için ömür boyu eğlenceli olabilecek muhteşem hatıralar yaratmış olacaksın.

Arabada eğlence

13. “Ailenle biraz zaman geçir.” Yemek masasında oturup ev yapımı bir yemek yiyin ve önceki hatıraların hakkında ya da sadece o geceye özel olaylar ile ilgili sohbet edin. Daha sonra bu hatıraların ne kadar değerli olduğunu bilemezsin.

Aile ile vakit geçirmek

14. Gerçek arkadaşlarına değer ver, onlarla zaman geçir. Çünkü ileride lise arkadaşlarının çoğuyla ayrı yollara gideceksiniz fakat gerçek arkadaşların ile ne kadar iyi bir dostluk kuracağın senin elinde.

En iyi arkadaşlar

15. “Sana Kendini kötü hissettiren o iğrenç arkadaşlarından vazgeç.” Sadece orta okuldan itibaren tanıyorsun diye kötü bir geleceğin olmasına izin verme bolca küfür eden seni başkalarının yanında rencide eden o insan türlerinden uzak dur bir hayalin var senin en azından ben öyle umuyorum yoksa da şimdiden planla geleceğini doğru bir hayal kurmak ve etkili bir motivasyon kaynağı oluşturmak için aşağıda ki makaleyi de okuyabilirsin.

İlgili Makale
Motivasyonu Yüksek Bir Yaşam İçin Sürekli Hatırlamanız Gereken 8 Yaşam Kuralı
Görüşürüz

16. Arkadaşlarınla dışarıda gez ve öğle yemeği için piknik yapıp müzik dinle, senin için sıradan gibi durabilir fakat bu benim liseden beri unutmadığım en güzel anılarımdan biri.

Piknik

17. “Gelecekteki benliğine bir mektup yaz” bu şimdi sana çok komik gelecek belki de ama bir araştırmaya göre bundan 5 ya da 10 yıl sonra okuyabileceğin yaklaşık 5 sayfalık bir mektup hayatına ciddi şekilde yön verebilir. 10 yıl sonraki haline bir mektup yaz ve durumun şu an ne kadar ilginç, eğlenceli, sıkıcı, mutlu, üzgün ya da zor gittiğinden bahset ve ilerde bunlara sahip olmamayı dilediğini söyle. Ve bu mektubu hiç kaybetmeyeceğin fakat 5-10 yıl sonra bulabileceğin önemli bir yere koy.

Mektup yazmak

18. Sınıflardan birinde kız arkadaşınla gün batımını izlemeyi dene. Bunu yapabileceğin bir okula sahip olmayabilirsin ama elbet okulundaki sınıflardan bir tanesi gökyüzünü görüyordur. Kız arkadaşınla dersler bittiğinde 1 saatliğine gün batımını ve o turuncu, kırmızı hava rengine bakıp birbirinize sarılın.

Gün batımı

19. Mezun olduğundan emin ol. Mezun olamama tehliken varsa, diplomayı almak için ne yapman gerekiyorsa bunu erkenden hesap et, eğer yapmazsan yıl sonu mezun olup şapkalarını sağa, sola atacak o mutlu arkadaşlarına eşlik edemeyecek ve bir sene daha farklı bir arkadaş grubuyla mezun olmak için çabalayacaksın ve hayatından giden o koskoca bir sene hiçbir zaman geri gelmeyecek. Böylece kendine inanılmaz seviyede bir zarar vereceksin. Ama haberin olmayacak çünkü mezun olup işe girip bir şeyler yapmayı deneyene kadar bende anlamamıştım. Evet bende lise de bir yıl fazladan kaldım ve o bir yılın değerini şimdi daha iyi anlıyorum.

Mezun öğrenciler

20. Yıllık yapmak için özel bir bütçe ayarla ya da bunun için okula gerekli parayı öde, hiç havalı olmasan bile o anılara sahip ol ve resminin ya da adının orda yazmasına izin ver.

Lise Yıllığı

21. Fikrini değiştir, Cidden. Yaşlandıkça daha zor ve daha pahalı olacak eğer okuduğun bölüm ile alakalı bir şüphen ya da endişen varsa bunu şimdiden değiştir “yeni bir seçim yapmak için çok geç değil ama yapmazsan hep bir mutsuzluk hayatta peşinden koşacak.”

Fikirler önemlidir

22. Ailen izin veriyorsa (ve özellikle daha önce yapmadıysan) tüm arkadaşlarını çağırdığın bir parti ver. Bu mezun olmadan önce takılabileceğin en son zamanlardan biri olabilir. Sonra herkes kendi hayallerini kovalamaya gider.

parti
Ancak tüm bunları söylediğim gibi, aşağıdaki son cümlemde bir başka tavsiyedir.

23. Yapman gereken şeyle uğraşmamaya çalış, Keyfi bir dönüm noktasına ulaşamadığın için endişelenme. Sakin ol hayatta başka bir fırsata daha sahip olacaksın sonra bir başkasına ve daha sonra çok daha başkasına önemli olan bunlardan birini değerlendirmen.

Relax huzur deniz

Umarım sevdiğin eğlendiğin ve mutlu olduğun bir yazı olmuştur, senin lise hayatın nasıl geçti? Ve eğlenceli olarak yaptığın o anılardan insanlara tavsiye etmek istediğin birkaç bişey varsa yorumlarda belirtmeyi unutma.