Bilgi Port - Türkiye'nin Bilgi ve Eğlence Portu

Türkiye’de En Çok Okunan Kitaplar

bot

Teknik Destek
Yönetici
Editör
Katılım
22 Ağu 2017
Mesajlar
388
Puanları
28
Konum
Bursa
Web sitesi
bilgiport.net
Yerli veya yabancı yazarlar tarafından kaleme alınmış Türkiye’de en çok okunan kitaplar liste karşınızdayız.çok satan kitaplar listesi sık sık değiştirilerek klasikler genel olarak aynı kalmıştır. Zaten modern klasikler olarak kabul edilen ve en çok satanlardan gelmeyen bazı kitaplar var.

1. Kürk Mantolu Madonna – Sabahattin Ali

Turkiyede-En-Cok-Okunan-Kitaplar.jpg


Sabahattin’in bu çalışması aslında yazarın sosyalist gerçekçi çizgisinden farklıdır; Bireysel ve duygusal bir ifade var. Yazarın bu çalışmayı ekonomik kaygılar ile yazdığı söyleniyor ama yine de bir usta kalemin ne kadar harikalar yaratabileceğini görüyoruz. En çok okunan kitap denilince ilk akla gelen İngilizceye çevrildi. Zaten film çekildiyse Maria Puder’i kimin oynayacağı tartışmaları devam ediyor.

2. Küçük Prens – Antoine de Saint-Exupéry

_490_Turkiyede-En-Cok-Okunan-Kitaplar.jpg


Kolaylığı ve incelikli diliyle en çok okunan kitaplar arasında rekor kıran bu kitap, sizi Küçük Prens’in naif dünyasına götürür ve olur bir çocuk kitabından çok daha fazlası. Defalarca bakabileceğiniz bir başucu kitabı arıyorsanız, Küçük Prens olabilir. En çok satan kitap listelerinden asla düşmez.

3. 1984 – George Orwell

_708_Turkiyede-En-Cok-Okunan-Kitaplar.jpg


Karanlık bir geleceğin olanaklarını bize anlatan distopya kitapları da en çok okunan kitaplar listesinin vazgeçilmezidir. Tek parti ve insana empoze edilen bir yaşam tarzı ile başlayan çalışma, sisteme karşı bir isyanla devam eden ve enteresanolaylara değinen çalışma, bizi “Ağabey” terimiyle de tanıştırdı.

4. Tutunamayanlar – Oğuz Atay

_756_Turkiyede-En-Cok-Okunan-Kitaplar.jpg


Tutunamayanlar elbette Türkiye’de ilk sırada en çok okunan kitaplar arasında. Sürekli okunaksızlık nedeniyle, şakalara maruz kalırsa da oldukça kalın, kurgu ve deneme formatı sayesinde Türkiye’de en çok okunan kitapların fikstür listesi. Genelde küçük burjuva yaşamına dayanır ve değerlerini alaycı bir şekilde yazar. 5. Bir Alaycı Kuşu Öldürmek – Harper Lee

_900_Turkiyede-En-Cok-Okunan-Kitaplar.jpg


En çok okunan kitaplar arasında en dokunaklı romanlardan biri Bir Alaycı Kuşu Öldürmek, hem bir kızın babasıyla olan ilişkisini hem de gözlerindeki ırkçılığı tatlı bir şekilde aktarıyor bir çocuğun. Filmde, baba Atticus, karizmatik Gregory Peck tarafından canlandırılıyor. Kitabı okuduktan sonra izleyebilirsiniz.

6. Aylak Adam – Yusuf Atılgan

_237_Turkiyede-En-Cok-Okunan-Kitaplar.jpg


Edebiyatımızın önemli eserlerinden Yusuf Atılgan, Gezgin Adam’da her şeye karşı duran C. aracılığıyla kentli insanın yalnızlığını anlatır. Aslında zor bir karakter seçimi ama yazar ruhunun derinliklerine inmeyi başarıyor ve sade bir roman ortaya koyuyor.

7. Yabancı – Albert Camus

_214_Turkiyede-En-Cok-Okunan-Kitaplar.jpg


Konu Albert Camus olunca tüm kitapları okunur ve ufuk açısı gelir, ancak en çok okunan kitaplar listesi Yabancı’dır. Bir anti-kahraman olarak değerlendirebileceğimiz Meursault, bir cinayet işler ve varlığının anlamını sorgulamaya başlar. Okuyucunun zihnini açan türden bir çalışma.

8. Cennet Bakma Durağı – Turgut Uyar

_172_Turkiyede-En-Cok-Okunan-Kitaplar.jpg


En çok okunan kitaplar arasında bir şiir kitabına sahip olmak sevindirici ama Turgut Uyar’a gelince şaşırtıcı değil. Çoğumuza modern şiiri sevdiren Turgut Uyar’ın birçok dizesi ve cümlesi aklımızda. Bunlardan biri, “gökyüzü durağına bakmak”, yayınevi tarafından zaten kitabın adı olarak seçildi.

9. Yüzyıllık Yalnızlık – Gabriel Garcia Marquez

_24_Turkiyede-En-Cok-Okunan-Kitaplar.jpg


Büyülü gerçekçilik akımının keşfi olarak sayabileceğimiz ve yakın zamanda kaybettiğimiz Gabriel Garcia Marquez aslında çokça okunan pek çok eserin sahibidir ama sayabiliriz Başyapıtlarından biri olarak Yüz Yıllık Yalnızlık. Kurgu ve biçim olarak listedeki diğer kitaplardan oldukça farklı olan bu eser, bizi arka sokaklardaki günlük yaşama ekliyor.

10. Dönüştürme – Franz Kafka

_568_Turkiyede-En-Cok-Okunan-Kitaplar.jpg


Türkiye’de en çok okunan kitaplardan biridir ve Dönüşüm, çeviri pazarının çoğunun yaptığı bir başka kitaptır. Giriş cümlesini okumuş veya sosyal medyada görmüşsünüzdür. “Gregor Samsa bir sabah ezici rüyalardan uyandığında, kendisini bir böceğe dönüşmüş buldu.” Peki böceğe dönüştükten sonra neler oluyor? Okuyabilir ve görebilirsin.

11. Saatleri Ayarlama Enstitüsü – Ahmet Hamdi Tanpınar

_254_Turkiyede-En-Cok-Okunan-Kitaplar.jpg


Saatleri Ayarlama Enstitüsü, Ahmet Hamdi Tampınar’ın başyapıtı, Doğu ile Batı arasında parçalanmış karakterleri betimleyen Batı anlamında yazılmış bir romandır. Farklı dönemleri anlatan bölümlerden oluşur. Bireyden hareketle toplumsal sorunları mizahi bir dille inceler.
Kitaplarınızı en iyi şekilde korumak ve dekorasyonunuza ışık katmak için kitaplığını kullanabilirsiniz. Okuduğunuzdan emin olun!
Blog11’deki En Çok Okunan Kitaplar makalesi ilk olarak Türkiye’de yayınlandı.
 
Benzer Konular

Son Gruplar

Geri
Üst